Strona główna arrow Malowane aniołki
Quilling czyli ozdoby z pasków papieru
Redaktor: Halina Galera   
10.01.2015.

 Quilling czyli... zawijanie świstaka w papieki!

Quilling - ozdobna kartka. Wyk. J. Gawryś. 

W znanej reklamie to świstak zawijał czekoladę w papierki, a my postanowiłyśmy pozawijać trochę świstaka w papier! 

JAK TO SIĘ ROBI?

Może to truizm, ale trzeba przyznać, że do zawijania świstaka potrzebny jest papier - wąskie paski papieru o szerokości około 3 mm. Gotowe paski są w sprzedaży stoiskach dla hobbystów i w sklepach internetowych, ale można samemu pociąć różnokolorowe kartki na wąskie paseczki (polecam cięcie kolorowych cienkich kartek za pomocą trymera).

 

  Robienie ozdób techniką quillingu. Fot. A. Gasek.

 Paski papieru nawija się na cienki patyczek  - może to być np. wykałaczka, albo specjalne narzędzie do quillingu z metalową końcówką do przekładania papieru (stąd też i nazwa tej zabawy, od angielskiego quill - dutka, kolec; ale prawdę mówiąc, można też obyć się bez patyczka, zwijając paski papieru w palcach). Po nawinięciu pasek lekko odkształca się, układając się w spiralkę. Zewnętrzny koniec paska należy skleić ze spiralą,  by się nie rozkręcała. Po zwinięciu papierowe spiralki są oczywiście okrągłe, ale odpowiednio je ścisnąwszy z jednego, dwóch lub więcej końców, można nadać im kształt kropli, migdała, kwadratu…. Gdy mamy już gotowych więcej takich sprężynek, układamy je w wymyślony przez siebie kształt. Dla ułatwienia sobie pracy,  formę, którą chcemy docelowo uzyskać, można narysować na kartce. Spiralki łączymy ze sobą za pomocą kleju do papieru - polecamy Wikol, bo po wyschnięciu staje się przeźroczysty.

Quilling - wykonanie ozdobnej kartki. Fot. A. Gasek. 

„Nawijanki” można przyklejać do kartonu, tworząc obrazki. Można też sklejać z nich ażurowe ozdoby.

 Quilling - wykonanie ozdoby. Fot. A. Gasek.

 Oto kilka przykładów naszych wyrobów:

 

Flaming

Image

Warzywa

 Image

Sówka

Image

Paw

 Image

Baletnica

Image

Motywy bożonarodzeniowe:

Szopka

Image

Choinka

 

Image

Quillingowe obrazki można robić też w nieco inny sposób: możemy nadawać kształt tego, co chcemy przedstawić dużym, luźnym spiralom. Ten drugi sposób daje dynamiczny efekt, ale kolory są nieco słabiej widoczne; obrazek trudniej też zeskanować.

Śmigus-dyngus

Image 

Kulig

Image

 

Image

Image 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmieniony ( 10.01.2015. )
 
następny artykuł »