Strona główna arrow Wielkanocne kraszanki
Wielkanocne kraszanki
Redaktor: H. Galera   
31.08.2014.

 WIELKANOCNE KRASZANKI

Wydrapywanie ostrym narzędziem wzorów na farbowanych na jaskrawe kolory jajkach jest typowe dla tradycji ludowej Opolszczyzny. Podczas warsztatów pisankowych w Muzeum Etnograficznym powstały dość „klasyczne” wyroby, troszkę przypominające tradycyjne dzieła Opolanek:
 

Image

Przed Wielkanocą 24 marca 2007 roku Jola zorganizowała nasze „wewnętrzne” warsztaty, podczas których odeszłyśmy od tradycji na rzecz „swobodnej wypowiedzi artystycznej”. Zdobyłyśmy gęsie i kacze jaja i... zaczęłyśmy wydrapywać wzory mocno odbiegające od stereotypów, awangardowe, czasem wręcz abstrakcyjne. Jednym słowem: dziwne...  
 

Image

Później powstała też kolekcja kraszanek pejzażowych, ukazująca piękno krajobrazu Mazowsza.

Image

AK TO SIĘ ROBI?

Na zafarbowanych wydmuszkach wydrapuje się wzory za pomocą... noża do tapet. Farbki do jajek są łatwo dostępne, zwłaszcza przed Świętami Wielkanocnymi. Oczywiście, trzeba ostrożnie posługiwać się nożem do tapet, ale to wcale nie jest takie trudne. Wystarczy mocno trzymać skorupkę w całej dłoni, a drugą ręką - skrobać jej powierzchnię boczną krawędzią nożyka. Najlepszy efekt uzyskuje się na jajkach o czysto białych skorupkach, pomalowanych na ciemno - wtedy wydrapany rysunek widać bardzo wyraźnie.

Nasze kraszanki uzyskały nowoczesną oprawę w postaci koszyków z forniru i wierzbowych gałązek! Kraszance w „gniazdku” z włókien sizalowych towarzyszy wydmuszka z jajka przepiórki.
 

Image

 

Image

Image 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmieniony ( 31.08.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »