Strona główna arrow Malowanie na szkle
Malowanie na szkle
Redaktor: Halina Galera   
25.06.2014.

 NA SZKLE MALOWANE

Kwiaty na szkle, Jolanta Dąbrowska.

 Malowanie na szkle. FOt. H. Galera.

Początki naszych towarzyskich warsztatów giną w pomrokach dziejów... Nie pamiętamy już, w którym dokładnie roku odbyły się pierwsze warsztaty malowania na szkle w Wilanowie - działo się to na przełomie stuleci... W naszej pamięci pozostanie natomiast incydent z Joanną i butelką w rolach głównych. A było to tak:

Ozdabiałyśmy tego dnia różne butelki. Praca była mozolna, farbeczki rozlewały się swobodnie i trzeba było nie lada cierpliwości, żeby okiełznać rozpływające się barwne plamy... Zrobiło się już późno, gdy Joanna postanowiła zadzwonić do domu:

- Halo? Tak, tak, Mamo, niedługo wrócę do domu, skończę tylko jeszcze jedną butelkę.

Mama chyba się troszkę zlękła, bo Joasia postanowiła Ją szybko uspokoić:

- A, nie, nie, my te butelki tylko malujemy!

 Warsztaty malowania na szkle zostały z sukcesem powtórzone. Stało się to 13 stycznia 2008 u Ani. Mama Ani tak bardzo się cieszyła z uczestnictwa w naszym zespołowym malowaniu, że aż popiskiwała i tupała nóżkami!

 

 JAK TO SIĘ ROBI?

Do malowania na szkle potrzebne jest... szkło - np. butelki, wazoniki lub inne naczynia. Warto też zamówić u szklarza niewielkie tafle szklane z dziurką do wieszania. Szczególnie ciekawie wygląda szkło matowe, bo w miejscach malowania staje się przezroczyste. Malowanie na powierzchni lustra daje efekt głębi!

 

Malowanie na lustrze. Fot. A. Gasek. 

Malowanie na lustrze. Fot. A. Gasek.

Jest jedno poważne ograniczenie: nie watro malować na szkle użytkowym, bo przy myciu naczyń łatwo można uszkodzić malunek.

Farby do szkła można kupić w sklepach z artykułami artystycznymi. Potrzebne są konturówki (małe tubki z gęstymi farbami do rysowania konturów), przepuszczające światło farby do wypełniania konturów (trzeba kupić kilka kolorów, bo to one decydują o efekcie końcowym), specjalny rozpuszczalnik (uwaga: substancja ta intensywnie pachnie!) i dość cienkie pędzle do malowania (pędzle łatwo zasychają i trudno je potem domyć...). Blat do malowania trzeba zabezpieczyć grubą warstwą gazet. Powierzchnię szkła trzeba przygotować do malowania, starannie usuwając tłuste ślady naszych paluchów.
 

Czyszczenie szkła. Fot. H. Galera.

 Najłatwiej malować na szklanej tafli: można odrysować na kartce kontur tafli, zaprojektować malunek, wykonując szkic (kontury z uwzględnieniem podziału na płaszczyzny o różnych barwach) i podłożyć go pod malowane szkło. Teraz wystarczy konturówką odtworzyć naszkicowane kontury, odczekać co najmniej pół godziny, żeby farba konturowa zaschła, i... można już nakładać kolory. W razie pomyłki, kontur można po wyschnięciu poprawić, zeskrobując niepotrzebne fragmenty żyletką. 

Malowanie na szkle. Fot. A. Gasek.

Malowanie na szkle. Fot. A. Gasek.

Przezroczyste farby nakłada się je pędzelkami (najlepiej przeznaczyć jeden pędzel na jeden kolor). Są bardzo płynne i trzeba uważać, żeby zanadto nie rozlały się po szkle. W porównaniu z konturówką, są dużo trudniejsze do usunięcia - lepiej ich nie wycierać. Czasem warto pozwolić, by barwy mieszały się swobodnie. Kolory będą piękne nawet wtedy, gdy zrobimy tylko kleks!

Można takie wielobarwne szklane kółko powiesić w oknie - świat stanie się bardziej kolorowy. Rybki namalowane na lustrze wyglądają jak zanurzone w toni wodnej.

 

Rybka na szkle, Aleksandra Podlasiak. 

Kwiaty na szkle.

 

Konik morski na lustrze, Anna Gawryś.

Image 

Image 

 

 

 

 

 

Zmieniony ( 03.05.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »