Strona główna arrow Biżuteria z filcu
Biżuteria z filcu
Redaktor: Halina Galera   
17.06.2014.

BIŻUTERIA Z FILCU  

Filcowe ozdoby. Fot. A. Gasek.

Dawniej z filcu robiło się kapelusze i... gumofilce (takie buty!). Teraz filc stał się niezwykle modny - robi się z niego nawet biżuterię! Dnia 9 grudnia 2012 pewne małe mieszkanko stało się miejscem warsztatów filcowych. Trzeba przyznać, że nasze ozdoby były wykonane z dużo większą starannością, w porównaniu z tymi dostępnymi w sklepach! 

 Filc, cekiny i koraliki dają ogromne możliwości, nie tylko w zakresie tworzenia biżuterii. Powyżej zamieszczamy mały fotograficzny przegląd naszych dzieł. Jest choineczka, sówka, wąsy, konik, paw, motyl, ptaszek, a nawet baranek. W centrum widać gotowego gekona (poniżej opis wykonu, a może wykona gekona? :-). Na dole są zwierzątka w trakcie szycia: rybka, owieczka (haftowana cieniowaną muliną) i duża jasnozielona żaba.

 

 Robimy ozdoby z filcu. Fot. A. Gasek.

JAK TO ZROBIĆ?

Do cienkiego kolorowego filcu przyszywałyśmy koraliki, cekiny i haftowałyśmy kolorowymi nićmi. Przed przystąpieniem do cięcia filcu trzeba zaprojektować dany wzór, rozrysowując jego kształt na kartce. Potem można odrysować kształt od spodu filcu (rysując miękkim ołówkiem lub długopisem) i wyciąć go nożyczkami.

Fajnie wyglądają broszki kwiatowe z 3 warstw filcu w podobnych kolorach. Czerwoną ozdobę (na zdjęciu poniżej) Mama Ani zrobiła z 3 kwiatków wyciętych z filców w odcieniach czerwieni (kwiatek pod spodem jest największy, a ten na wierzchu - najmniejszy). Warstwy zszywamy ze sobą, naszywając cekiny lub koraliki z wierzchu broszki. Od spodu doszywamy metalowe zapięcie do przypinania broszki do ubrania - i... gotowe!

 

 Filcowe broszki. Fot. A. Gasek.

Nieco trudniejsze są filcowe zwierzątka - zwłaszcza wtedy, gdy chcemy, żeby zwierzę było plastyczne. Trzeba wyciąć 2 warstwy filcu (będące w stosunku do siebie odbiciem lustrzanym). Filc przeznaczony na wierzch broszki ozdabiamy koralikami i cekinami. Jola prezentuje wykon gekona (a może: gekon wykona? :-). Jest na etapie naszywania łusek z zielonych cekinów na wierzchni filc. Równe ułożenie takich łusek wymaga nie lada cierpliwości, warto się natrudzić, bo efekt jest świetny!
 

 Gekon z filcu. Fot. A. Gasek.

Następnie zszywamy 2 warstwy filcu ze sobą, wpychając między nie wypełnienie (np. watę). Dzięki „wypchaniu” zwierzątko stanie się wypukłe. Na koniec trzeba przyszyć od spodu zapięcie. Sami zobaczcie: taki wypukły skalar to nie to samo, co płaska flądra!
 

 Skalar  - broszka z filcu. Fot. A. Gasek.

A na koniec małe gospodarstwo:

 Filcowe zwierzątka. Fot. J. Gawryś.

Image

Image 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

]

 

Zmieniony ( 10.01.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »