Strona główna arrow Indeks miejscowości G-Ł
Indeks miejscowości G-Ł
Redaktor: A. Gawryś, J. Gawryś, J. Gaczyńska,, A. Gasek   
26.07.2009.

 A-F   G-Ł     M-R     S-Ż

Głuchołazy

Sudety

 
  

____________________________________________________________________________________________

 Jaśliska
Beskid Niski
  
Dawne miasteczko, obecnie wieś, ale zachowała małomiasteczkową zabudowę z wielkim barokowym kościołem w rynku. Od XVI wieku miasteczko było ośrodkiem administracyjnym dóbr biskupich.
Biskupi dbali o swoje dobra - z tej racji od XVII aż do XIX wieku zabraniano osiedlania się w mieście Żydom, grokokatolikom i prawosławnym. Jaśliska wdawały się w liczne zatargi sąsiedzkie na tle handlowym, padały też łupem zajazdów urządzanych przez właścicieli sąsiednich dóbr i od XVII wieku zaczęły się chylić ku upadkowi.
Dziś patrząc na senne miasteczko trudno się domyślić jego barwnej historii.  
 Obraz Matki Bożej Jaśliskiej z 1634 r., przeniesiony z  Górnych Węgier (obecna Słowacja) w obawie przed protestantami cieszył się kultem w całym regionie i jeszcze w XX w. był celem licznych pielgrzymek z terenów obecnej Słowacji.

____________________________________________________________________________________________

Jelenia Góra  

Sudety

 

Liczy sobie już ponad 900 lat. Jest tu ładnie, czysto, kolorowo - zwłaszcza na Starym Mieście,gdzie warto zajrzeć na wdzięczny rynek z różnorodnymi kamienicami i przyjrzeć się barokowej cerkwi (dawnemu kościołowi), w któej ściany wmurowane są krzyże pokutne wykute przez średniowiecznych zbrodniarzy na znak pokuty i pojednania (można na nich dostrzec narzędzia zbrodni).

W Jeleniej Górze można oczywiście czasem spotkać także jelenia - rzeźbę.

Neptun na jeleniogórskim rynku. Fot. J. Gawryś

 Staromiejska ulica  w Jeleniej Górze. Fot. J. Gawryś. Krzyże pokutne w Jeleniej Górze. Fot. J. Gawryś.

______________________________________________________

 Kłodzko 

Sudety

 
Malowniczo położone nad Nysą Kłodzką, pełne  wdzięcznie zdobionych kamienic, ale nękane powodziami i miejscami bardzo zaniedbane, Kłodzko spowija trochę melancholijna atmosfera. By docenić jego urok, koniecznie trzeba przejść XIV-wiecznym mostem zdobnym w barokowe figury świętych (wzorowanym na praskim Moście Karola), pochodzić po pnących się w górę lub opadających staromiejskich uliczkach, wypatrując płaskorzeźb, rzucić okiem na rynek z wielkim ratuszem i zajrzeć do gotycko - barokowego kościoła Wniebowzięcia NMP, by zobaczyć jego bogate i ciekawe wnętrze.
Warto też wybrać się na zwiedzanie największej turystycznej atrakcji miasta - sławetnej twierdzy kłodzkiej (podziemne chodniki, taras z widokiem na okolicę) i oraz trasy podziemnej.

Melancholijne Kłodzko. Fot. A. Gawryś.

Kłodzka starówka w pełnej krasie. Fot. J. Gawryś.

Kłodzko - w stronę zabytkowego mostu. Fot. A. Gawryś. 

____________________________________________________________________________________________

 Komańcza
Beskid Niski
 
Wieś położona na granicy Bieszczadów i Beskidu Niskiego. We wsi dwie cerkwie, jedna nowa greckokatolicka (ciekawostką jest, że na wysokiej murowanej części stoi jakby druga drewniana cerkiew), druga prawosławna, zbudowana w 1908 roku w stylu wschodniołemkowskim. W Komańczy-letnisko znajdują się dwa drewniane budynki, przed wojną były to pensjonaty. W jednym mieści się schronisko PTTK (pokój 4-osobowy – 25 zł.), ale nie robi on wrażenia przedwojennej budowli, natomiast klasztor sióstr Nazaretanek zbudowany w stylu szwajcarskiej willi, w drewnianymi koronkami, do tego w kolorze pistacjowym jest niesamowity. W tym budynku spędził ostatni rok internowania kardynał Stefan Wyszyński.
 

 _____________________________________________________________________________________

 Kotań
Beskid Niski
 
Około 0,5 km od szosy, przy drodze do Desznicy znajduje się drewniana cerkiew (obecnie kościół filialny) z XVIII w., przebudowana w 1841 roku. Budowla została uznana za najbardziej typowy przykład budownictwa łemkowskiego, położona na wzgórzu ze starymi lipami ma smukłe banieczki kryte gontem, a na teren wchodzi się przez uroczą bramkę. Przy cerkwi zgromadzono wiele kamiennych krzyży z centralnej łemkowszczyzny.
Cerkiew w Kotani. Fot. Anna Gawryś.

_______________________________________________________________________________

Kowary

Sudety

 

 W Kowarach warto zobaczyć Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, wyraźnie prowadzone przez człowieka z pasją. Słynne zamki, pałace, kościoły odtworzone w skali 1:25 - frajda dla dzieci, a i dla dorosłych ciekawe.

A kto lubi podziemia, może się zagłębić w korytarze dawnej kopalni uranu i żelaza.

 
Między zabytkowymi pałacami biegają sobie jamniki właściciela. Fot. A. Gawryś.   Lubomierz w Kowarach - uliczka odtworzona w Parku Miniatur. Fot. A. Gawryś.

____________________________________________________________________________

Krempna

Beskid Niski 
 
 Wieś w Beskidzie Niskim .kryjąca wiele skarbów. Cerkiew greckokatolicka, pochodząca prawdopodobnie z początku XVII wieku, jest obecnie kościołem rzYmskokatolickim. Wewnątrz pozostał kompletny ikonostas i poza carskimi wrotami wszystko ma jak trzeba.

Na wzgórzu za wsią znajduje się cmentarz i pomnik z I wojny światowej, spoczywają tu żołnierze węgirescy i rosyjscy, którzy zmarli zimą 1914 roku w szpuitalu polowym usytuowanym we wsi. Pomnik jest efektem działalności Wydziału Grobów Wojennych, organizacji wojskowej Cesarstwa Austro-Węgierskiego, która została powołana do godnego pochowania tysięcy ofiar pozostałych na placach bojów. Każdy z pochowanych tu żołnierzy ma imienny nagrobek zgodny z jego wyznanie. Wiele cmentarzy w Natomiast projekt pomnika i całego cmentarza jest autorstwa wybitnego słowackiego architekta Dušana Jurkoviča. Wiele cmentarzy wBeskidzie Niskim zostało zaprojektowanych przez niego. Ponieważ pomnik został gruntownie odnowiony w 1991 r., obecnie jest w bardzo dobrym stanie.

W Krempnej znajduje się szkolne schronisko młodzieżowe, czyste i zadbane z dobrze wyposażoną kuchnią. Jedyny drobny mankament to łazienka, gdzie na przestrzeni 6 m2 znajdowały się: 1 ubikacja ●, 1 ubikacja ▼, 1 ubikacja koedukacyjna, 1 prysznic koedukacyjny, 1 umywalka koedukacyjna. Cena jak to w schroniskach młodzieżowych, dorośli 14zł., studenci 11.20 zł.
Widok z cmentarza wojskowego na góry. To niezwykłe miejsce - smutne, lecz tchnące spokojem. Fot. Anna Gawryś. 

 Cerkiew w Krempnej. Fot. Anna Gawryś.

Cmentarz wojenny w Krempnej. Fot. Anna Gawryś.

To nie schronisko, lecz zwykła chatka w Krempnej. Fot. Anna Gawryś. 

_________________________________________________________________________

 Kudowa-Zdrój

Sudety

Bardzo uzdrowiskowa atmosfera: duży park zdrojowy, pijalnia, kawiarenki... A kwadrans drogi od centrum, w Czermnej, przy kościele św. Bartłomieja
mieści się przedziwna Kaplica Czaszek, miejsce, które robi wrażenie, zwłaszcza jeśli uda się je obejrzeć nie w tłumie.

 ____________________________________________________________________________

 Kwiatoń
Beskid Niski
 
Cerkiew w Kwiatoniu uważana za najpiękniejszą z cerkwi łemkowskich pochodzi z II poł. XVII w. Wyjątkowo strzelista i symetryczna, o kilkakrotnie łamanych dachach, kryta gontem, jest naprawdę wspaniała. Szkoda tylko, że nie leży na wzniesieniu, tylko na płaskim terenie.
Cerkiew w Kwiatoniu. Fot. Anna Gawryś. 

__________________________________________________________________________

 

 __________________________________________________________________________

 

 poprzednia strona     następna strona

 

 

Zmieniony ( 06.10.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »